2010 m. rugsėjo 15 d.

Kaip pasirinkti apsaugos priemones (V): apie langus ir duris

Vyrauja nuomonė, kad dideli, žemai esantys langai ir pastato sauga yra nesuderinami dalykai. Langus lengviausia išdaužti ir išlaužti, tad gyvenant pirmame ar paskutiniame aukšte, dėl saugumo, neišvengiamai teks pasipuošti grotomis ar „apsauginėmis“ žaliuzėmis (apie „apsaugines“ žaliuzes kitą kartą:) ).
Kitas kraštutinumas - aklas pasitikėjimas apsaugos signalizacija, prijungta prie saugos tarnybos centrinio pulto, pamirštant, kad signalizacija tik informuoja apie jau vykstantį įsilaužimą ir niekuo nepadeda, kad tas įsilaužimas neįvyktų...
Iš tiesų, yra galimybių pasiekti, kad Jūsų būsto langai ir durys nebūtų Achilo kulnu. Geriau paieškojus man pavyko rasti įmonių, kurios Lietuvoje gamina sertifikuotus, padidinto mechaninio atsparumo, langus ir duris ar prekiauja tokiais gaminiais.
Taigi, Lietuvoje langų rėmų ir lauko durų saugumą (tiksliau mechaninį atsparumą) apibrėžia standartas LST ENV 1627:2002, o stiklų – LST EN 356:2002 ir LST EN 12600:2003. Durų ir langų rėmų atsparumas didinamas gamyboje naudojant specialias medžiagas ir sudėtingus profilius, o stiklų, dengiant juos apsaugine plėvele ar gaminant grūdintą.
Vyrauja įsitikinimas, kad saugūs produktai yra labai brangūs, tačiau siūlau patiems pasidomėti, pasiskaičiuoti ir tada ramiai nuspręsti. Jeigu sertifikatus turintys produktai viršys Jūsų biudžetą, pagalvokite ir apie pigesnius, tačiau papildomai apsaugotus.
Pavyzdžiui, įsilaužėlį, planavusį, metus plytą į langą, įbėgti į Jūsų namą ir, susirinkus vertybes, išbėgti, gali atbaidyti net ir plona plėvele dengtas stiklo paketas, kuris po plytos metimo suskilo, bet netikėtai šukės liko kabėti savo vietoje.
Žemiau lentelėje pateikiu trumpus skirtingų saugumo klasių paaiškinimus.

Kam skirtaStiklų saugumo klasifikacija pagal LST EN 356:2002Saugumo
klasė langų rėmams ir durims pagal LST ENV 1627:2002
Įsilaužimo tipas
Objektams be padidintos įsilaužimo rizikosP2AWK1Įsilaužimas naudojant tik fizinę jėgą
Objektams, į kuriuos įsilaužimo rizikos įvertis žemasP4AWK2Atsitiktinio įsilaužėlio, naudojančio paprastus įrankius
Objektams, į kuriuos įsilaužimo rizikos įvertis vidutinisP5AWK3Įgudusio įsilaužėlio, naudojančio sunkiuosius gręžimo ir kalimo įrankius
Objektams, į kuriuos įsilaužimo rizikos įvertis aukštasP6BWK4Patyręs įsilaužėlis papildomai naudoja pjovimo ir elektrinius gręžimo įrankius
Speciali apsauga kariniams ir pramoniniams objektamsP7BWK5-WK6Patyręs įsilaužėlis papildomai naudoja elektrinius sunkiuosius pjovimo, gręžimo ir kalimo įrankius

Konsultuokitės su saugumo specialistais arba bent jau įkyrėkite gaminių vadybininkams. Jūsų langų ir durų tikslas, užlaikyti įsibrovėlį tiek, kiek trunka saugos tarnybos ekipažui atvykti iki Jūsų būsto.
Dar iš asmeninės patirties: netikėkite vadybininkų garbės žodžiu, kad jums tiekiamas gaminys yra saugus. Reikalaukite sertifikatų ir tikrinkite, kad juose būtų aprašomi būtent Jums parduodami produktai.
Linkiu, kad Jūsų būsto saugumas niekada nebūtų išbandytas :)

1 komentaras: